Jeziorany
Roman Eugeniusz/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Zapraszamy do Jezioran, urokliwego miejsca pełnego piękna i spokoju! To raj dla miłośników natury i wszystkich, którzy pragną wyrwać się z miejskiego zgiełku. Jeżeli szukasz wymarzonego miejsca na relaksujący wypoczynek, to Jeziorany są dla Ciebie idealnym celem.
REKLAMA
Tego szukamy w Jezioranach
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Jeziorany, pogoda Jeziorany, retro Jeziorany, osp Jeziorany, biedronka Jeziorany.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Jezioranach, tutaj możesz przeczytać kilka słów o ich historii.
Na terenie przyszłego miasta znajdowała się pierwotnie pruska osada. Jeziorany zostały założone w 1338 r. przez biskupa warmińskiego Hermana z Pragi. Obszar miasta miał obejmować 110 włók na prawie chełmińskim. Zamek w Jezioranach był miejscem zamieszkania wójta krajowego. Niestety, w 1414 r. miasto zostało spalone przez wojska króla Władysława Jagiełły. Jednak Polacy zaczęli osiedlać się w Jezioranach i okolicach prawdopodobnie po 1466 r.
Podczas wojny północnej, w latach 1706-1716, Jeziorany były zajęte przez wojska szwedzkie. W 1783 r. zamek został uderzony przez piorun, co spowodowało pożar i zniszczenie budowli. Władze postanowiły, że zamek nie nadaje się do odbudowy. Został on rozebrany, a na jego miejscu powstał obecny Urząd Gminy. W 1772 r. Jeziorany zamieszkiwało 1302 osób, a do 1772 r. w mieście odbywały się trzy razy w roku targi.
W XIX wieku w mieście odbywało się aż trzynaście targów rocznie. Niestety, Jeziorany w tym stuleciu dwukrotnie padły ofiarą pożarów. W 1842 r. spłonęło 46 budynków mieszkalnych. Jednak w 1899 r. Jeziorany uzyskały połączenie kolejowe Lidzbark Warmiński-Jeziorany-Czerwonka. W 1866 r. wybudowano również kościół ewangelicki.
Okres I wojny światowej nie przyniósł miastu kolejnych zniszczeń, a Jeziorany wyszły z wojny nietknięte. Podczas plebiscytu w 1920 r. 23 805 osób głosowało za pozostaniem miasta w granicach państwa niemieckiego, podczas gdy na Polskę nie padł ani jeden głos. W 1928 r. założono w mieście spółdzielnię mleczarską, a w 1938 r. obchodzono 600-lecie powstania Jezioran. W 1939 r. miejscowość zamieszkiwało 3022 osoby. 31 stycznia 1945 r. do Jezioran wkroczyły oddziały Armii Czerwonej, które zniszczyły miasto w 50%.
W latach 1972-1989 działał w Jezioranach Komitet Miejsko-Gminny PZPR. Obecnie na terenie gminy działają różne stowarzyszenia, takie jak Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich, LGD "Warmiński Zakątek" czy Stowarzyszenie "Nasze Gady".
Po resztę informacji sięgaj do Twojego Miasta:
Informacje
Pogoda
Dane statystyczne
PRZECZYTAJ JESZCZE