reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
8 kwiecień 2025

U padłych kur wyrzuconych w lesie potwierdzono ptasią grypę

zdjęcie: U padłych kur wyrzuconych w lesie potwierdzono ptasią grypę / v6054428
v6054428
Wyniki badań padłego drobiu, porzuconego w lesie w gminie Janowiec Kościelny, ostatecznie potwierdziły obecność wirusa grypy ptaków - podała we wtorek inspekcja weterynaryjna. Sprawę wywiezienia do lasu blisko 700 martwych kur wyjaśnia policja.
REKLAMA

Jak informowała PAP, leśnicy z nadleśnictwa Nidzica (woj. warmińsko-mazurskie) odkryli przed tygodniem, że w lesie koło Napierek w gminie Janowiec Kościelny ktoś wyrzucił prawie 500 martwych kur. Niedaleko tego miejsca znaleźli kolejne 230 sztuk, umieszczone w workach. O sprawie powiadomili policję i służby weterynaryjne. Pobrano próbki do badań, padłe ptaki uprzątnięto i zabrano do utylizacji, miejsca ich znalezienia zdezynfekowano.

Uzyskane pod koniec zeszłego tygodnia wyniki badań laboratoryjnych, wykonanych w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku, potwierdziły obecność wirusa grypy ptaków u padłych kur. W celu ostatecznego potwierdzenia wyniku, próbki przekazano do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, który jest krajowym laboratorium referencyjnym w zakresie grypy ptaków.

"Instytut w Puławach potwierdził wynik wcześniejszych badań z Gdańska” - poinformował PAP we wtorek powiatowy Lekarz Weterynarii w Nidzicy Jarosław Wydrachowski.

Przekazał też, że zidentyfikowano szczep wirusa H5N1, czyli wysoce zjadliwej grypy ptaków. Jak dodał, na tym etapie działania inspekcji weterynaryjnej zostały zakończone, a wyniki badań zostaną przekazane do organów ścigana, których rolą będzie wykrycie sprawcy.

W sprawie wywiezienia do lasu ok. 700 martwych kur policja z Nidzicy prowadzi na razie czynności wyjaśniające. Potwierdzenie obecności wirusa grypy ptaków ma znaczenie dla kwalifikacji prawnej czynu. Może zostać on potraktowany jako przestępstwo, a nie wykroczenie polegające na zaśmiecaniu lasu. Za takie przestępstwo - zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt - grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Jak dowiedziała się PAP, dwa podobne przypadki wyrzucenia do lasu znacznej ilości padłego drobiu wykryto ostatnio również w pobliskim powiecie mławskim, w woj. mazowieckim.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mławie Roman Domański przekazał PAP, że najpierw natrafiono na ok. 350 martwych kur w okolicach wsi Krzywonoś, a następnie w pobliżu miejscowości Wyszyny Kościelne odnaleziono 30 zawiązanych worków z padłym drobiem i kilkanaście sztuk luzem. Dodał, że w obu tych przypadkach są dodatnie wyniki na obecność grypy ptaków. "O sprawie jest powiadomiona policja i prokuratura" - zaznaczył.

Grypa ptaków (Avian influenza) jest chorobą zakaźną zwierząt podlegającą obowiązkowi zwalczania. Stwarza zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi. Pod pojęciem ptasiej grypy kryją się różne podtypy wirusów różniące się zjadliwością i zakaźnością. (PAP)

mbo/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jeziorany
14.7°C
wschód słońca: 05:33
zachód słońca: 19:40
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jezioranach